10 opravdu zvláštních faktů o Freddiem Mercurym

Zvlášť díky ohromnému úspěchu filmu se toho o Freddiem Mercurym a legendární skupině Queen ví hodně. Některá fakta jsou ale stále málo známá, a přitom ohromně zajímavá. Věděli jste například, že:

  1. Na otázku, co znamená název písně „Bohemian Rapsody“, odpověděl: „Ve skutečnosti to neznamená nic, celé je to rytmický nesmysl.“
  2. Před nahráváním písně „The show must go on“ ve studiu přebral Freddie vodky. Brian May si myslel, že práce nemůže pokračovat, ale Freddie řekl: „I´ll fucking do it darling.“ A dal vokály na první dobrou.
  3. Freddiho a princeznu Dianu pojilo přátelství. Zpěvák princeznu několikrát propašoval do gay klubu v pánském převlečení. Takové chvíle Diana milovala, protože pro ni znamenaly svobodu.
  4. Jeho hlasový rozsah přesahoval tři oktávy. Byl barytonista, ale zpíval tenor. Zajímavost jeho hlasu spočívala v práci s ním. Běžně se frekvence vibrata pohybuje mezi 4 a 7 Hz rychlostí pětkrát až sedmkrát za vteřinu. Mercury však vibroval mnohem rychleji (5 a 8 Hz), a nepravidelně. Rozkmital při tom nejen hlasivky, ale i ventrikulární řasy.
  5. Frontman kapely „The Who“ Roger Daltrey nazval Mercuryho „největším virtuosem rock ´n ´rollu všech dob“. „Mohl přecházet ze stylu do stylu, zazpíval všechno. Cokoliv. A, Bože, to je umění. Byl v tom skvělý.“
  6. Freddie Mercury a Michael Jackson se několikrát pokusili spolupracovat. Roztočili několik písní, které po jejich smrti Brian May a Roger Taylor dokončili. Základy písní byly nahrány u Jacksona v Kalifornii, ale Freddie nesnesl, že si Jackson bral do studia svoji ochočenou lamu. Manažer Jim Beach vzpomíná: „Volal mi a říkal: Musíš mě odtud dostat, natáčím tady s lamou. Mám dost a chci vypadnout.“
  7. Miloval kočky, jednu dobu jich měl deset. Věnoval jim album „Mr. Bad Guy“ a píseň Deliah.
  8. Velmi se styděl za své zuby, obával se však, že zásahem stomatologa by mohl přijít o svůj unikátní hlas. Právě zuby byly však jedním z důvodů, proč byl mimo pódium extrémně stydlivý. Při smíchu si vždy zakrýval ústa rukou.
  9. Slavné logo Queen navrhnul Freddie sám. Mimo jiné na něm najdete znamení zvěrokruhu všech členů kapely.
  10. Kurt Cobain zmínil Freddieho ve svém dopise na rozloučenou. Zmínil, jak obdivuje jeho schopnost vystupovat a přijímat lásku od publika.

 

Pokud chcete o životě legendy vědět víc a poslechnout si písně Queen, přijďte na představení Freddie – concert show. Nejbližší termíny najdete TADY.